Villany az égből?

Vannak olyan hírek a világban, amiket csak érintőlegesen olvasok el. Átfutom, hogy nagyjából lássam, érdekel-e vagy sem, aztán rohanok is tovább a következő hírre vagy a dolgomra. Néha a tartalma sem marad meg.

Vagyis igazából megmarad felületesen, és utólag kapcsolom össze az információkat. Múlt héten is ez történt. Olvastam, hogy az amerikai haditengerészet kísérleteket végez vezeték nélküli áramátviteli eszközökkel. Igen, pontosan, mint Tesla. Legalábbis nekem erről mindig ő ugrik be elsőnek.

Most nem menjünk bele az ő személyét érintő dolgokba, ebben a percben nem is lényeges. Ami fontos, hogy jelenleg a technológia ott tart, hogy 1 km távolságra 1,6 kW teljesítményű elektromos áramot sikerült továbbítani nagyon minimális veszteséggel. Állítólag rossz, esős időben is csak 5% körüli a veszteség. Maga a továbbítás egy szép nagy “parabola-antennával” történik 10GHz mikrohullámú frekvencián, és egy homokozóban használt szitához hasonló eszközzel fogják fel.

És hogy miért lényeges ez? Merthogy fejben összekapcsolódott egy bő hónappal ezelőtti cikk, amiben Nagy Britannia 2040-re űrnapelem parkot szeretne építeni. Ezt is csak felületesen olvastam el anno, de a két cikk annyiban mindenképp kapcsolódik egymáshoz, hogy az űrből szinte csak így lehet és érdemes az áramot továbbítani felhasználásra.

Azt gyanítom, hogy a közeljövőben egyre több ilyen, és ehhez hasonló cikket fogunk olvasni. Valószínű elértük azt a technikai fejlettséget ebben és a többi ehhez kapcsolódó szakágban is, amikortól csak idő kérdése, hogy megvalósíthatóak legyenek az ilyen ötletek.

Jelszó: “A felhők fölött mindig süt a nap!”.

Picture of Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Villany Péter

Ki van ez cserélve!

Egy felmérés alkalmával újra találkoztam a sztorival, és erről mindig az Üvegtigris egyik jelenete jut eszembe. Gaben mondja Lalinak: “Itt van ez a napszemüveg, ezt

Villany Péter

Majd holnap

Édesanyám mesélte nekem ezt a történetet, amiről eszembe jutott pár dolog, és hogy mennyire aktuális még ma is. Két értelemben is, hiszen nekem is vannak

Villany Péter

Mire jó a falpogácsa?

Először is el kell mondjam, hogy mit nevezünk falpogácsának. Vagy ahogyan a google helyesírás-ellenőrzője szeretné mindenáron: fal pogácsa. Amikor egy panel vasbeton falán a statikai