Markolásgátló

Kérdésként felmerült: “Van ez a hogyishíjják, ami megmenti az életem, ha markolászom a villanyt, mi is a neve?”. Most tekintsünk el a szemantikai pontatlanságoktól (szemantika: jelentéstan, a szavak jelentésével foglalkozó tudomány).

A szavakon lovagolva rá kell jönnünk, hogy a kérdés ilyen formában értelmetlen. Mert a villanyszerelőn kívül ki az, aki hobbiból nézegeti, hogy van-e áram az adott vezetékben, vagy nincs?

De komolyra fordítva a szót: balesetek, meghibásodó gépek előfordulhatnak, ezért nagyon fontos, hogy a felújítás során kialakítsuk a megfelelő védelmeket. És ennek egyik plusz eleme, amire a fenti kérdésben ügyfelem gondolt: a markolásgátló!

Úgy megtetszett ez a szó, hogy bevezetjük. De tulajdonképpen a köznyelvben FI-relének hívott kiegészítő védelmi eszközről van szó. Azért írtam, hogy a köznyelvben, mert a hivatalos magyar neve áramvédő kapcsoló. És nem az áramot védi, hanem minket az áramtól.

Szóval minden lakásban kötelezően beépítjük a markolásgátlót.

Picture of Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Villany Péter

A DeepSeek és a villanyszerelés

Összességében az utóbbi idők nagy sztárja, a DeepSeek (kínai mesterséges intelligencia vállalat) és a villanyszerelés nem áll szoros kapcsolatban egymással. Pláne semmi köze a panellakásokhoz.

Villany Péter

Nooormális?

Az a durva, hogy lépten nyomon találkozom az ingatlan árakkal. Főként panel lakások árával, lévén ezzel foglalkozom szinte 100%-ban. A minap találkoztam egy hirdetéssel: 11.

Villany Péter

Csirketartás panellakásban?

Felmerült az egyik oldalon, amit követek, hogy a címben megjelölt tevékenység mennyire legális és lehetséges-e. Merthogy amikor 100,- Forint felett van a tojás ára, akkor