Üvegfonás, avagy hogyan kerül a drót a demizsonra

A kábelkorbács (mert hát ez is villanyszerelés területe valamennyire) és annak hiánya volt a téma tegnap, amiről eszembe jutott egy korábbi emlékem még otthon, Nógrádban. Bár a képe még mindig itt lebeg a szemem előtt, és lehet a házban még találnék is ilyet, de hogy hogyan készül?

Némi keresgélés után jó pár videót találtam üvegfonás, üveg drótozás és palackfonás témában. Egyet-kettőt megnéztem, és az elsőre lejött, hogy jó sok órát rá kellene szánni a technika elsajátítására.

Ami érdekes, kimondottan az Ipoly mentére írja (Nógrád megye határfolyója, mellette nőttem fel), hogy ennek a technikának volt hagyománya: a kosárfonás és a seprűkészítés. Sokszor találkoztam én is vesszővel befont demizsonnal, kulacsokkal, üvegekkel.

Úgy gondolom, hogy innen már csak egy lépés az, hogy nem vesszőből, hanem színes drótból készítjük a fonatot az üveg körül. Azt olvastam, hogy az ügyesebbek különböző képeket, és akár neveket is meg tudnak formázni a fonás közben.

Sajnos kihalófélben lévő “mesterségnek” tekintjük, mert az embereknek a rohanó világban ma már tényleg nincs idejük ilyesmire. Nem meglepő: ugyanis egy gyakorlott fonó számára egy 7 decis palack elkészítése egy közepesen bonyolult felirattal 132 óra (!).

Picture of Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Villany Péter

Villanybogár

Biztosan ismered te is. Vagy legalábbis hallottál róla. Ez szinte természetes. Az utóbbi években került igazán előtérbe, bár a fősodratú média még nem írt róla.

Villany Péter

Parkolási para

Azt hiszem abban megegyezhetünk, hogy elég sok az autó a városban. És azt hiszem abban is egyetérthetünk, hogy semmilyen szinten nem ilyen mennyiségre tervezték. Sem

Villany Péter

Ha egy lakás beszélni tudna

Meg kell vallanom, hogy nagyon szeretek panellakásokban dolgozni. Mióta kialakítottam a rendszert magam körül, és megküzdöttem minden démonunkkal (például a hosszúra nyúló csendespihenők kieső óráival),