Ki van ez cserélve!

Egy felmérés alkalmával újra találkoztam a sztorival, és erről mindig az Üvegtigris egyik jelenete jut eszembe. Gaben mondja Lalinak:

“Itt van ez a napszemüveg, ezt 2500-ért vettem.
Boltba’ mennyi?
300. Mondjuk ezzel pont át…sztak.”

Fiatal nagyon szimpatikus srác örökölt egy társasházi lakást. Zsaluzott, egy picit régebbi kiadás, mint a “hagyományos” panel, ami lényeges. Ugyanis ezekben a típusokban a többnyire már duplaszigetelt vezetékek a falakban, a vakolat alatt elrejtve kerültek szerelésre.

Némelyeknél az akkori előírásoknak megfelelően törésgátlás okán egy darabka csövet is beraktak a kapcsolók-konnektorok bevezető szakaszára. Ennek aztán mindenki megörül, mert azt gondolhatják, hogy úgynevezett húzható a lakás. (értsd: a régi ki, az új be, gyakorlatilag rombolás nélkül)

“Ügyes szakijaink” ezt tényt használták ki, amikor bizony nem kis pénzért ezelőtt néhány évvel a nagymamának “eladták”, hogy ezt cserélni kell, és most jutányos áron, rombolás nélkül 2-3 nap alatt meg is csinálják. Aztán mivel a szomszédasszony is “befektetett”, ezért aztán nem lehetett nemet mondani (az egyébként akkori árakon számolt tényleg korrekt árakon).

Tán a hálózat komolyabb szétégéséig (aminek voltak már jelei) nem is derült volna ki, ha az új tulajdonos nem alakítja át a konyhát, és új dugaljak kialakításához nem hív olyan villanyszerelőt, aki ismeri ezeket a típusú lakásokat és a lehetőségeket (aki pedig én voltam).

Megnéztem egy-két szerelvényt, leszedtem őket, a lakáselosztóba is belekukkantottam.

“Figyi, ez full alumínium, itt a lakáselosztón és a szerelvényeken kívül nem lett cserélve semmi.” – “Az nem lehet Péter. A nagyi 400 ezer Forintot fizetett érte! Ki van az cserélve!” – “Az lehet, hogy annyit fizetett, de hogy nem cseréltek semmit sem, az tuti fix.”

“Ne mondd már nekem! Még mondta is a mama szegény, hogy húzható volt a lakás, nem romboltak semmit sem. Ott a cső is, nézd már!” – “Te Miki, persze, hogy ott a cső, meg ott van a dupla szigetelt alumínium is, nézd.” – “Á, az réz Péter.” – “Ez ugyan nem. Nézd a színét.” – “Látom, de biztos csak el van oxidálódva a vége, ahogy be volt kötve.”

Szó szót követett, végül az egyik szoba dugaszoló aljzatában lévő már 10 centiméterre visszaégett vezetéket bontottunk vissza, hogy lássuk, tényleg nincs csövezve a lakás és hogy minden az eredeti, de már nem túl jó állapotokat tükrözi.

Tanulság: nem mind arany, ami fénylik. És persze nem mind réz, ami alumínium.

Picture of Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Villany Péter

Majd holnap

Édesanyám mesélte nekem ezt a történetet, amiről eszembe jutott pár dolog, és hogy mennyire aktuális még ma is. Két értelemben is, hiszen nekem is vannak

Villany Péter

Mire jó a falpogácsa?

Először is el kell mondjam, hogy mit nevezünk falpogácsának. Vagy ahogyan a google helyesírás-ellenőrzője szeretné mindenáron: fal pogácsa. Amikor egy panel vasbeton falán a statikai

Villany Péter

Leolvadhat-e a hálózat?

A nyári nagy meleg nemcsak minket, embereket terhel meg, hanem az elektromos hálózatot is. Most nagyvonalúan tekintsünk el attól, hogy “különböző szintű” “kiszolgáló egységek” vannak,