Érrendszer és elektromos hálózat

Valószínű, hogy sokan nem tudjátok, de életemnek egy jelentős szakaszában orvosnak készültem (pontosítok: az szerettem volna lenni). Bár ez az álom bizonyos okok miatt nem valósult meg, de analógiával élve mégiscsak része lett az életemnek: lakások elektromos hálózatát, „érrendszerét” gyógyítom.

Amikor belépek egy lakásba, vagy amikor ránézek egy paneltömbre kívülről, én nem a szürke kockát látom. Kicsit mátrixosan belelátok a színfalak mögé, és elképzelve kirajzolódik a ház, utána pedig a lakás elektromos hálózata.

Ismerem őket, tudom, hogy hol van a gerincvezeték, hol vannak a folyosókon a fogyasztásmérők, hogyan kötik össze a vezetékek/kábelek a lakásokkal, és ismerem a lakások rendszerét is. Már nem egyet szedtem szét darabokra.

Ha elindulok ugyanezen az úton kifelé, és távolodva egyre távolabbról szemlélem a hálózatot, akkor egyre “vastagabb” vezetékek/kábelek “kötegeit” látom, amik mind egy pontba futnak össze. Olyanok, mint a test érrendszere. A legkisebb pontig is eljutnak, és visszafelé nézve, mind a szívhez jutnak el.

Érdekes a párhuzam egyébként, és végül is, ha belegondolok, valami hasonló a funkció is. A szív megfelelője az elektromos hálózatban az erőmű (igaz innen nézve ebből több is van, olyan mint a dinoszauruszoknál). Az érrendszer pedig az elektromos hálózat, ami a legkisebb pontig képes eljuttatni az éltető erőt.

És milyen érdekes hasonlóság: a testünk ezen részével is csak akkor foglalkozunk igazán, amikor már baj van. Kb. ezt látom az elektromos hálózatoknál is. Nem látszik, működik, természetesnek vesszük. Az első hiba aztán hozza a másodikat, az majd a harmadikat, és a végén ott maradunk áram nélkül.

Ezért nagyon fontos mindkét esetben a rendszeres karbantartás. De egy lényeges különbség azért van. Ha a villanyhálózat elromlik, azt – kisebb-nagyobb beavatkozásokkal – még mindig ki lehet cserélni.

Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Villany Péter

Nagyon durva a munkatempónk

“Megkaptam” már többször is, és értetlenül állok ezen kijelentés előtt. Szinte folyamatosan piszkálnak vele és kérdezik: minek “hajtunk” ennyire?

Villany Péter

Te is úgy táncolsz, ahogy fütyülnek?

A múlt heti festős sztori írása közben gondolkoztam ezen, majd közvetlen utána egy pólófelirat jött szembe a neten. Véletlenek ugyebár nincsenek, így hát írnom kell róla, hogy miért is nem hallgatunk zenét munka közben.

Villany Péter

„Rázd meg, rázd meg, rázd meg jól a…”

…a fát”. Vagy a festőt. Ez a történet is régi (persze ez viszonyítás kérdése), és még pályafutásomnak nagyon az elején játszódott. Akkor még sokszor úgy gondoltam, hogy biztosan én rontottam el valamit, vagy az általam kivitelezett dolgokkal van probléma.