A világ első ismert akkumulátora

Ledöbbentem, mikor az akkumulátor történelmét kutattam. Érdekes megközelítéseket olvastam, amiknek lehet alapja. Sok mindent nem tudunk még az emberiség múltjáról, és elképzelhetők az akkori “színvonal” miatt elképzelhetetlen technológiák is.

Az egyik ilyen érdekesség a világ első ismert akkumulátora, a bagdadi akkumulátor (angolul jobban hangzik: ‘Baghdad Battery’). Alapos vizsgálat után i.e. 200 körülre teszik a készítését (2200 éves!).

Jó állapotban maradt meg, és az összetétele, a kialakítása, valamint a másolatokon végzett kísérletek igazolták: ez bizony egy akkumulátor. Az egyik fém a réz, a másik fém a vas, a közeg pedig ecetsav vagy erjesztett szőlőlé lehetett. Ugyanaz az elv, mint a galvánelem (iskolai kísérletek megvannak?).

Az agyagkorsó másolatával történt kísérletezés során 1,5 – 2V feszültséget sikerült “elérni”, ami nem sok ugyan, de több elem összekapcsolásának lehetőségére elég gyorsan rájöhettek már akkor is.

S hogy mire használhatták? Egyesek szerint orvosi célokra, míg mások szerint egyes fémek galvanizálására, pl. ezüst tárgyak arannyal történő bevonására használhatták (ez utóbbi ma is jellemző a területen).

Picture of Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Villany Péter

Ki van ez cserélve!

Egy felmérés alkalmával újra találkoztam a sztorival, és erről mindig az Üvegtigris egyik jelenete jut eszembe. Gaben mondja Lalinak: “Itt van ez a napszemüveg, ezt

Villany Péter

Majd holnap

Édesanyám mesélte nekem ezt a történetet, amiről eszembe jutott pár dolog, és hogy mennyire aktuális még ma is. Két értelemben is, hiszen nekem is vannak

Villany Péter

Mire jó a falpogácsa?

Először is el kell mondjam, hogy mit nevezünk falpogácsának. Vagy ahogyan a google helyesírás-ellenőrzője szeretné mindenáron: fal pogácsa. Amikor egy panel vasbeton falán a statikai