Honnan származik az áram Magyarországon?

Eredetileg arról szerettem volna írni, hogy a milyen vezetékeken és milyen mennyiségű és eredetű “áram” érkezik be az országba import útján. Erre valahol nem is olyan régen találtam egy jó és szemléletes ábrát, de a keresés közben leakadtam a MEKH (Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal) weboldalán, és elkezdtem kattingatni. Ha valaki imádja a statisztikákat, hát itt várja a Kánaán!

Úgy tűnik, hogy pár napot érdemes lenne eltölteni a felfedezésével, és pár kérdés lehet tisztázódhatna számomra is a statisztikák és táblázatok összefüggésének tanulmányozásával. És hogy miket is találtam érdekességként?

Például csúcsot döntött a hazai naperőművi termelés: “naperőművi termelés intenzív növekedését jelzi, hogy április 13-án a napi maximális teljesítmény
1.806 MW volt, ami abszolút rekord, miközben a tavalyi év maximuma augusztusban 1.407 MW volt.”

Vagy például: “Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. 1. blokkjának teljesítménye 2022. április 24-én 8:52-kor védelmi működés következtében 50%-kal visszaesett. A villamos berendezés meghibásodását a szakemberek vizsgálják, dolgoznak a hiba elhárításán. Az atomerőmű másik három blokkja zavartalanul üzemel.”

És még egy utolsó: “A magyar importszaldó 26%-ra nőtt az előző hónapi 23%-ról. A legtöbb forrás Szlovákia és Románia felől érkezett, míg Szerbiába és Horvátországba jellemzően exportált Magyarország.”

Köszönet a MEKH munkatársainak, akiknek ez a feladatuk. Szerintem vissza fogok még párszor ide térni, és követni az eseményeket, szerintem a villamos energia “környezetében” is érdekes időszak elé nézünk.

Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Villany Péter

Jákob lajtorjája

Gondoltam keresek egy rövid vagy hosszú videót arról, ahogyan egy Jákob nevű villanyszerelő bemutatja az általa használt létrát. És ezzel a poénnal felvezetem a mai érdekességet. De a sok tartalom között ilyet pl. nem találtam.

Villany Péter

Tulipános házak

Ha azt mondom Paks biztosan mindenkinek az atomerőmű jut elsőre az eszébe. Kinek a Paks I., kinek a Paks II., vérmérséklet függvényében, de mindenképpen erről lett híres a város elsősorban.

Villany Péter

Áramok harca

Döbbenetes, hogy már az 1880-as évektől használunk irányítottan elektromos áramot. Akárhogy is számolom maholnap ez bizony 150 év. Hihetetlen, és egy kicsit felfoghatatlan is, hogy ennyi idő alatt hova jutottunk el vele, és milyen távlatok vannak/lehetnek még előttünk. Gondolok itt pl. a fúziós energia kísérletekre.