A leideni palack: az elektromosság első tárolója

Most, hogy ilyen sok szó esik az elektromos energia különböző tárolási módozatairól, és hogy ez milyen fontos lesz a következő időszakban, gondoltam kicsit utána járok, hogy honnan is indult ez az egész.

Az elektromosság korai történetében az egyik legizgalmasabb fejezet az 1740-es években kezdődött. Ekkor két tudós, a német Ewald Georg von Kleist (1745) és a holland Pieter van Musschenbroek (1746), egymástól függetlenül, de hasonló ötlettel kísérletezve létrehozta az elektromos töltések tárolására alkalmas első eszközt, a leideni palackot.

A találmány egyszerű, mégis zseniális: egy üvegpalack, amelynek belső és külső felületét fémréteggel vonták be. Az üveg itt szigetelőként működött, míg a fémrétegek között elektromos töltés halmozódott fel. Egy fémrúd csatlakozott a belső réteghez, amely lehetővé tette az eszköz feltöltését például egy dörzselektromos géppel. Amikor a belső és külső rétegek között kapcsolat jött létre, a tárolt töltés gyorsan kisült, látványos szikrakisülést hozva létre.

Az eredeti leideni palack kapacitása csak nagyon kicsi volt, de ez is elegendő ahhoz, hogy alapvető fizikai jelenségeket vizsgáljanak vele. A kísérletek során gyorsan kiderült, hogy minél vékonyabb az üveg és nagyobb a fémfelület, annál több töltés tárolható benne – ez a kondenzátorok működésének mai alapja.

A leideni palack feltalálása forradalmasította az elektromosság tanulmányozását, és alapot adott a modern elektronika fejlődéséhez. Bár ma már sokkal fejlettebb technológiák állnak rendelkezésünkre, a leideni palack története jól mutatja, hogyan indulhat el egy ötlet egy üvegpalackból a tudomány és a technika csúcsai felé.

Picture of Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Ki fizeti - fővezeték
Villany Péter

Ki fizeti?

Egy nagyon érdekes kérdéssel kerestek a meg napokban telefonon. Állásfoglalásra kértek, amit én jó szívvel elutasítottam, amitől meg kicsit megharagudtak rám. Történt ugyanis, hogy lakásfelújítás

Villany Péter

Télen a jó meleg panelban

Miért is szeretem a panelt? Sok jó történet és erős érzelmi kötődés mellett van egy nagyon-nagyon jó tulajdonsága. Most elmesélem. Mindenkinek van egy ismerőse, akinek

Villany Péter

Tulajdoni határok

Hogy pontosan ezt tulajdoni vagy tuljadonjogi határoknak hívjuk, azt majd ehhez nálamnál jobban értő olvasóm kijavítja, mert a lényeg pillanatnyilag nem a szavakban, ha nem