Hogy pontosan ezt tulajdoni vagy tuljadonjogi határoknak hívjuk, azt majd ehhez nálamnál jobban értő olvasóm kijavítja, mert a lényeg pillanatnyilag nem a szavakban, ha nem a mögöttes tartalomban van.
Mondjuk az is igaz, hogy pont hogy a szavak pontos megértése adja majd a megoldást a kérdés tisztázására. A következő pár sorban a teljesítménybővítésről lesz szó. És egy hozzá kapcsolódó fogalmat szeretnék tisztázni.
Általános esetet írok le, ettől lehetnek eltérések, de nagyrészt ez a szituáció. Adott egy paneltömb. Ennek a tömbnek a pincéjében van az a “csonk” – nevezzük így -, az a csatlakozási pont, ahová az E.ON (ELMŰ volt/van/lesz egyébként) megérkezik a nagy kábelével, és biztosítja az áramot.
Ez a kábel az E.ON tulajdona (pontosabban az ELMŰ Hálózati Kft.-, amit megvett az E.ON).
Ehhez csatlakozik lépcsőházanként különböző módokon az úgynevezett gerincvezeték. Ez az a vezeték, ami a szinteken keresztül “fut”, a szinteket összeköti, és amihez változatos módokon a lakások “hozzá vannak kötve”.
Ez a vezeték a társasház tulajdona (vagy közösen az összes lakóé).
A gerincvezetékhez csatlakoznak a lakások. Pontosabban egy a gerincvezetékre “ráültetett” leágazó dobozból a vezeték először a fogyasztásmérőbe és tartozékaiba megy, majd innen az adott lakás kismegszakítós elosztó dobozáig.
Ez a vezeték a lakás tulajdonosának tulajdona (pontosabban a hálózatos szerződésen szereplő ügyfélnek a tulajdona). A mérő és mellette az áramkorlátozó az E.ON (ELMŰ Hálózati Kft.) tulajdona.
Amikor teljesítménybővítést szeretnénk kérni egy panellakáshoz, legelső lépésként a társasházkezelőt / gondnokot / karbantartót / közös képviselőt érdemes/kell felkeresni, hogy a gerincvezeték milyen állapotban van, és hogy szintenként és lakásonként mennyire lehet terhelni. Érthetőbben: milyen mértékű teljesítmény bővítést lehet kérni. Pontosabban: hány amperes szolgáltatói áramkorlátozó szerelhető fel a meglévő helyett.
Általában engem keresnek meg előbb, mert ez volt az információ a szolgáltató felől – ami egyébként nem félrevezetés, valójában mindent az ügyfélszolgálaton sem tudhatnak. Én minden esetben megkérem a leendő ügyfelet, egyeztessen a társasházzal. És csak ennek az információnak birtokában történik / történhet meg az igénylés beadása.
A fentiek miatt fontosak a tulajdoni / tulajdonjogi határok, hogy a kérdéseinkkel a megfelelő helyre fordulhassunk.