Miért féltek Szent Elmo tüzétől?

Azt hiszem le lehet írni, hogy milyen mesét is olvasunk esténként a gyerekekkel. Ez egy tengeren hajózó egérről és kalandjairól szól. Most nem igazán emlékszem rá pontosan, hogy ebben olvastam-e korábban Szent Elmo tüzéről, de talán nem is lényeges.

Az emlékeimben az szerepel, hogy azért féltek tőle, mert előre jelezte a vihart. És ez vagy a késő középkori időkben, vagy a mesékben a vitorlás hajók esetén mindig komoly kockázatot jelentett. Aztán persze lehet nem, és én emlékszem rosszul (mert rövid kutatás után nem találtam erről leírást).

Szóval most úgy találkoztam Szent Elmo tüzével, hogy az egyik webkamera Győrújbarát határában rögzített egy ilyen eseményt Karácsony előtt egy ködös délutánon. A kamerába belelóg egy hagyományos antenna, és ennek a csúcsán volt megfigyelhető a történés.

Szent Elmo tüze meteorologiai jelenség, a koronakisülés egy fajtája. Különösen magas, hosszú, hegyes végű tárgyak esetén figyelhetjük meg (árbócok, villámhárítók csúcsán, repülőgép szárnyvégein).

“A koronakisülés során a közvetlen környezetben lévő gáz ionizálódik, elektromosan vezetővé válik, úgynevezett „hideg plazma” jön létre; a távolabbi gáz eredeti állapotában marad. Jellemző kísérőjelenség a halvány, derengő (a földi légkörben a polaritástól függő kékesfehér vagy pirosas színű, a leggyakrabban csak sötétben látható) fény és a sziszegő, halkan sercegő hang.”

Ha nyitott szemmel járunk a világban, nagyon sok elektromossággal kapcsolatos érdekes jelenséget figyelhetünk meg. Ezekről, a tudomány haladásával, egyre nagyobb és egyre komplexebb tudással rendelkezünk. Ilyenkor mindig rájövök, hogy szeretem a fizikát.

Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Villany Péter

Jákob lajtorjája

Gondoltam keresek egy rövid vagy hosszú videót arról, ahogyan egy Jákob nevű villanyszerelő bemutatja az általa használt létrát. És ezzel a poénnal felvezetem a mai érdekességet. De a sok tartalom között ilyet pl. nem találtam.

Villany Péter

Tulipános házak

Ha azt mondom Paks biztosan mindenkinek az atomerőmű jut elsőre az eszébe. Kinek a Paks I., kinek a Paks II., vérmérséklet függvényében, de mindenképpen erről lett híres a város elsősorban.

Villany Péter

Áramok harca

Döbbenetes, hogy már az 1880-as évektől használunk irányítottan elektromos áramot. Akárhogy is számolom maholnap ez bizony 150 év. Hihetetlen, és egy kicsit felfoghatatlan is, hogy ennyi idő alatt hova jutottunk el vele, és milyen távlatok vannak/lehetnek még előttünk. Gondolok itt pl. a fúziós energia kísérletekre.