Megváltozott a világ – Családi locsolkodás

Kellemes húsvéti ünnepeket kívánok! Így az utolsó naphoz érkezve remélem mindenki kipihente magát a locsolkodásra, és újult erővel öntözi meg a környezetében élő hölgyeket, hogy el ne hervadjanak.

Emlékszem gyermekkoromból, hogy mennyire más volt ez. Nagypéntek még nem volt ünnep, ezért igazából a húsvét többnyire három napos volt. Kivéve, ha akkor volt a tavaszi szünet. Bár ezt most nem tudom felidézni sajnos, hogy ez mindig akkorra esett-e.

Azt tudom, hogy pénteken szigorúan tartottuk a böjtöt, húst nem ehettünk. Vasárnap mindig kötelezően templomba mentünk (szépen felöltözve, és ha hideg volt két nadrágban: egy melegítő nadrág alul, felette pedig az ünneplő). Aztán hétfőn kezdetét vette a haddelhadd!

Nálunk akkortájt nem volt szokás (vagy legalábbis nem emlékszem rá) a népviseletbe öltözött lányokat vödörrel öntözni. Mi csak egyszerűen fogtuk a kölnit, és mentünk a rokonsághoz, és az osztálytársakhoz locsolkodni.

Emlékszem, igazi festett tojást (azt a piros színűt, amin a szép fehér cirádás minták voltak) csak egyszer kaptam. Nagyon örültem neki, bár rossz sora lett: leesett a könyvespolcról, összetört és ki kellett dobni (és eddigre már irtó büdös volt belül, ez is megmaradt).

Igazság szerint az a világ volt felénk akkortájt, amikor Kinder tojásokat kaptunk, és egy kis pénzt (ez utóbbi nagy divat volt, és mi szerettük is – bár kb. amennyit nekem odaadtak, annyit nálunk is visszaadtak, tehát nagyjából nullszaldós volt a buli). És persze édes jó apámat mindig pálinkával locsolták, így néha vagy ottragadt valahol félúton, vagy félútról hazafordult.

A vége felé már kezdett “ipari” méreteket ölteni az osztogatás, így egyre többen utaztak el, vagy “véletlenül” nem voltak otthon húsvétkor. Így történt az meg, hogy most már csak nagyon szűk családi körben öntjük ki a fiammal a csajokat hétfőn reggel az ágyból.

Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Villany Péter

Panel-régészet: aranybányára leltünk

Az elmúlt év vége, és az idei év egyértelműen a “lakott” lakásokról szól. Hogy mások is így hívják-e, azt nem tudom, de nálunk ez a szó jelenti azt a típusú felújítást, amikor a tulajdonosok “benne laknak” az ingatlanban.

Villany Péter

Hogyan égessük szét a hálózatot?

Nincs jobb szó rá, minthogy egyik pillanatról a másikra gyakorlatilag “berobbant a nyár”. Ilyenkor mindig rengeteg telefont kapunk, ahogyan az előző években is, hogy klímát szeretnénk, ehhez kéne ellenőrizni a hálózatot, bírja-e.

Villany Péter

Tampere: Az álom, a munka és az odavezető út

Azt gondoltam ideje írni egy kisebb összefoglalót. Sajnos a folyamatos közvetítés nem igazán sikerült, sőt… Az az igazság, hogy folyamatosan olyan élményekben volt részünk, és olyan “egyben voltunk” a hellyel, hogy a telefon csak fotók alkalmával került elő, és a közösségi média sem kapott szinte semmilyen figyelmet.