Lehet, hogy újraindulnak a hazai bányák?

Ez a gondolat onnan jött, hogy a héten a szén exportjának tilalma lett az ötödik szankciós lépés. (Gyorsan zárójelben megjegyzem, hogy a németek miatt most ezt elhalasztották kicsit)

Legelőször is azt kell tisztáznunk, hogy esetünkben a szén, mint energiahordozó került szóba, és a magyar villamos áram termelésben történő felhasználása volt a beszélgetés alapja. Ugyanis ha nem lehet behozni, akkor nem tudunk belőle áramot csinálni.

Amit korábban olvastam, hogy szenet itthon már csak a mátrai erőműben “égetnek”. 2021. évi cikkekben már ennek 2026-os leállítása van napirenden. Tehát itthon teljesen kivezetjük a szén alapú áramtermelést.

Sajnos csak 2020-as grafikont találtam, amin az látszott, hogy az energiatermelésnek a 11 százaléka származott abban az évben a szénből, mint energiaforrásból. Ennek a szénnek a nagy része lignit (úgy néztem az adatok alapján, hogy közel 80%), a többi pedig barnakőszén, amit itthon bányásznak.

Valószínű frissülnek majd a 2021-es adatok, és a különböző hatások nagyban befolyásolják majd az idei eredményeket, de pillanatnyilag úgy gondolom, hogy nem sok esély van a bányák újranyitására.

Egyrészt a kitermelés hatékonysága, és költsége miatt nagyon nem éri meg (persze ha az árak tovább emelkednek, akkor bármi lehet). Másrészt a környezetvédelmi szempontok is nagyon nagy hangsúlyt kapnak ezeknek a projekteknek a megítélésében (mert Európa elindult a zöld úton).

Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Villany Péter

Jákob lajtorjája

Gondoltam keresek egy rövid vagy hosszú videót arról, ahogyan egy Jákob nevű villanyszerelő bemutatja az általa használt létrát. És ezzel a poénnal felvezetem a mai érdekességet. De a sok tartalom között ilyet pl. nem találtam.

Villany Péter

Tulipános házak

Ha azt mondom Paks biztosan mindenkinek az atomerőmű jut elsőre az eszébe. Kinek a Paks I., kinek a Paks II., vérmérséklet függvényében, de mindenképpen erről lett híres a város elsősorban.

Villany Péter

Áramok harca

Döbbenetes, hogy már az 1880-as évektől használunk irányítottan elektromos áramot. Akárhogy is számolom maholnap ez bizony 150 év. Hihetetlen, és egy kicsit felfoghatatlan is, hogy ennyi idő alatt hova jutottunk el vele, és milyen távlatok vannak/lehetnek még előttünk. Gondolok itt pl. a fúziós energia kísérletekre.