Indukciós vagy hagyományos elektromos tűzhely? Melyik éri meg jobban?

Erre a kérdésre az szokott lenni a válaszom, hogy felteszek egy kérdést: Milyen főzőlapot használsz most?

Ez az esetek 80 százalékában el is dönti a kérdést, mert ebben a viszonylag nagy arányban a válasz általában az, hogy ilyet vagy ilyet használok. De csak ritkán használom!

Ebben az esetben amúgy szinte teljesen mindegy milyet választ az ember, a szokás nagy úr. És nem feltétlenül probléma, ha most ez vezérli a döntést.

Az indukciós technológiailag előremutatóbb, hatékonyabb és ezáltal energiatakarékosabb. Bár drágább a kerámialaposnál, és a rajta használható edények is más árkategória. Mivel úgyis minden eszközt meg kell venni hozzá, amint elkezdjük rendszeresen használni, így az edények ára az összehasonlításnál nem játszik szerepet.

A maradék 20 százalékból 10 százalék az, aki azért dönt így vagy úgy, mert rendszeresen főz egyik vagy másik típuson, megvannak az edények, ezért itt igazából nincsenek eldöntendő kérdések. A 20 százalék másik 10 százaléka az a tudatos vásárló, aki viszont szeretne konkrét számokat tudni.

Ők azok, akik rendszeresen főznek ugyan, de gázzal, és szeretnének áttérni modernebbnek tartott elektromos berendezésre. Nekik lehetőségük van összehasonlítani a két technológiát, és ezen felül még a különböző márkákat is.

Minden főzőlap esetén a gyártónak kötelezően meg kell adnia egy mérőszámot. Ezt egy szabvány szabályozza európai szinten, amely a főzőlapok teljesítmény mérési módszereit írja le. A főzőlapok adattábláján “A tűzhely egy kilogrammra vetített energiafogyasztása” általános néven található meg a szám, aminek a mértékegysége kWh/kg.

Ez már sokat segít a választásban, de a konyhai szokásainkat figyelembe véve, – hogy viszonylag objektív döntést tudjunk hozni -, figyelembe kell vennünk az edények árát, valamint a főzés gyakoriságát (és időtartamát) is.

A mérőszám kialakulásáról egy konkrét számolási példával egy következő írásban érkezem.

Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Villany Péter

Jákob lajtorjája

Gondoltam keresek egy rövid vagy hosszú videót arról, ahogyan egy Jákob nevű villanyszerelő bemutatja az általa használt létrát. És ezzel a poénnal felvezetem a mai érdekességet. De a sok tartalom között ilyet pl. nem találtam.

Villany Péter

Tulipános házak

Ha azt mondom Paks biztosan mindenkinek az atomerőmű jut elsőre az eszébe. Kinek a Paks I., kinek a Paks II., vérmérséklet függvényében, de mindenképpen erről lett híres a város elsősorban.

Villany Péter

Áramok harca

Döbbenetes, hogy már az 1880-as évektől használunk irányítottan elektromos áramot. Akárhogy is számolom maholnap ez bizony 150 év. Hihetetlen, és egy kicsit felfoghatatlan is, hogy ennyi idő alatt hova jutottunk el vele, és milyen távlatok vannak/lehetnek még előttünk. Gondolok itt pl. a fúziós energia kísérletekre.