Barkácsoljunk házilag napelemet a panelba?

És igen. Kezdődik a házi barkács kurzus! Indul a panellakások napelemesítése. De ha kérdezik, nem én adtam az ötletet! Sőt! Csak finoman megjegyezném, hogy mások már a YouTube-on és a TikTok-on is “osztják az észt”.

De az alapgondolat nem ördögtől való, és játsszunk is el vele egy pillanatig.

A folyamatok mozgatórugója az a tény, hogy csökkentették a rezsicsökkentés felhasználóinak körét. Mégpedig egy határszámmal (az most lényegtelen, hogy ez hogyan jött ki). Minden ilyen irányú megnyilvánulás azt hivatott szolgálni, hogy ebbe a sávba beleférjünk fogyasztóként.

Ezt két módon tudjuk megtenni: a takarékoskodás (akár méréseken keresztül nagyon tudatosan) vagy külső “ingyenes” forrásból biztosítjuk a szükséges energiát (nem a szomszéd konnektorának “megcsapolását” értem ezalatt, hanem a napelemet). Ha a kettőt összevonjuk, akkor pedig akár könnyedén elérhetjük a célunkat.

És hogy hogyan lehet napelemet telepíteni panelban? Az a helyzet, hogy az erkélyes lakásoknál van elég felület (korlát, erkélyre napellenző helyett pl.), de az ablakokról sem kell lemondanunk adott esetben. Mivel a cél nem a teljes kiváltás, hanem a csökkentés, így nem feltétlen a maximalizmusra kell törekednünk.

Eddig az elmélet, ami tényleg szépen hangzik. Sajnos a gyakorlatban ez nem ilyen egyszerű: sok problémát kell leküzdeni és sok kérdést megválaszolni (a jogi dolgokon át a biztonsági gondokig). Lehet már kapni a korlátra akasztható napelemet, kérdés, hogy ennyiért megéri-e…

Akad azért aggodalmam az így beindult folyamatokkal kapcsolatban, nem is kicsi. De folyamatosan nyomon fogom követni a házi barkácsolók ténykedését a különböző csatornákon, és érdekes lesz látni, hogy mi alakul ki ebből.

Picture of Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Villany Péter

Villanybogár

Biztosan ismered te is. Vagy legalábbis hallottál róla. Ez szinte természetes. Az utóbbi években került igazán előtérbe, bár a fősodratú média még nem írt róla.

Villany Péter

Parkolási para

Azt hiszem abban megegyezhetünk, hogy elég sok az autó a városban. És azt hiszem abban is egyetérthetünk, hogy semmilyen szinten nem ilyen mennyiségre tervezték. Sem

Villany Péter

Ha egy lakás beszélni tudna

Meg kell vallanom, hogy nagyon szeretek panellakásokban dolgozni. Mióta kialakítottam a rendszert magam körül, és megküzdöttem minden démonunkkal (például a hosszúra nyúló csendespihenők kieső óráival),