Az egyidejű fogyasztás csapdája

Az egyidejű fogyasztás csapdája

Minden egyes felmérésem alkalmával felmerül ez a kérdés: bírja-e a lakás villanyhálózata a sok elektromos eszközt? A meglévő kábelezés megfelelő-e, ha nem, fogom-e tudni egyszerre használni az összes eszközt?

De nézzük meg, mi történik, mi történhet, amikor sok eszközt használunk egyszerre? Nos a leggyakrabban az fordul elő, hogy megy a mosógép, sül a rakott káposzta, bekapcsolom a porszívót és … BUMM. Na nem nagy BUMM, csak olyan kicsi bumm.

Leverte a biztosítékot a porszívó. Ez önmagában még nem nagy probléma, mert azt mutatja, hogy megfelelően működnek a védelmi eszközök. Ami ebben bosszantó, hogy ki kell menni a folyosóra, és vissza kell kapcsolni a biztosítékot. Vagy ha nem kint, akkor bent, de akkor sem tudom folytatni a porszívózást, és bosszantó az állandó kapcsolgatás.

Mi történik ilyenkor? Egyszerűen annyi, hogy az adott áramkörön, vagy a lakás egészében túlterheltük a hálózatot a gépekkel. A nagyobb teljesítményű masinák adott pillanatban túl sok áramot vesznek fel, amit már a vezetékek nem bírnának el (megolvadnának pl.), ezért a kismegszakító működésbe lép (és lekapcsolja az áramellátást).

Mit tehetünk ilyenkor? Hát első körben ügyelünk rá, hogy ne használjuk együtt ezeket a nagyobb teljesítményű gépeket, második körben, a felújításnál pedig egy jól szétosztott és megfelelően tervezett hálozatot kérünk a villanyszerelőtől.

Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Villany Péter

Jákob lajtorjája

Gondoltam keresek egy rövid vagy hosszú videót arról, ahogyan egy Jákob nevű villanyszerelő bemutatja az általa használt létrát. És ezzel a poénnal felvezetem a mai érdekességet. De a sok tartalom között ilyet pl. nem találtam.

Villany Péter

Tulipános házak

Ha azt mondom Paks biztosan mindenkinek az atomerőmű jut elsőre az eszébe. Kinek a Paks I., kinek a Paks II., vérmérséklet függvényében, de mindenképpen erről lett híres a város elsősorban.

Villany Péter

Áramok harca

Döbbenetes, hogy már az 1880-as évektől használunk irányítottan elektromos áramot. Akárhogy is számolom maholnap ez bizony 150 év. Hihetetlen, és egy kicsit felfoghatatlan is, hogy ennyi idő alatt hova jutottunk el vele, és milyen távlatok vannak/lehetnek még előttünk. Gondolok itt pl. a fúziós energia kísérletekre.