Az egyidejű fogyasztás csapdája

Az egyidejű fogyasztás csapdája

Minden egyes felmérésem alkalmával felmerül ez a kérdés: bírja-e a lakás villanyhálózata a sok elektromos eszközt? A meglévő kábelezés megfelelő-e, ha nem, fogom-e tudni egyszerre használni az összes eszközt?

De nézzük meg, mi történik, mi történhet, amikor sok eszközt használunk egyszerre? Nos a leggyakrabban az fordul elő, hogy megy a mosógép, sül a rakott káposzta, bekapcsolom a porszívót és … BUMM. Na nem nagy BUMM, csak olyan kicsi bumm.

Leverte a biztosítékot a porszívó. Ez önmagában még nem nagy probléma, mert azt mutatja, hogy megfelelően működnek a védelmi eszközök. Ami ebben bosszantó, hogy ki kell menni a folyosóra, és vissza kell kapcsolni a biztosítékot. Vagy ha nem kint, akkor bent, de akkor sem tudom folytatni a porszívózást, és bosszantó az állandó kapcsolgatás.

Mi történik ilyenkor? Egyszerűen annyi, hogy az adott áramkörön, vagy a lakás egészében túlterheltük a hálózatot a gépekkel. A nagyobb teljesítményű masinák adott pillanatban túl sok áramot vesznek fel, amit már a vezetékek nem bírnának el (megolvadnának pl.), ezért a kismegszakító működésbe lép (és lekapcsolja az áramellátást).

Mit tehetünk ilyenkor? Hát első körben ügyelünk rá, hogy ne használjuk együtt ezeket a nagyobb teljesítményű gépeket, második körben, a felújításnál pedig egy jól szétosztott és megfelelően tervezett hálozatot kérünk a villanyszerelőtől.

Picture of Villany Péter

Villany Péter

Legutóbbi írások

Ki fizeti - fővezeték
Villany Péter

Ki fizeti?

Egy nagyon érdekes kérdéssel kerestek a meg napokban telefonon. Állásfoglalásra kértek, amit én jó szívvel elutasítottam, amitől meg kicsit megharagudtak rám. Történt ugyanis, hogy lakásfelújítás

Villany Péter

Télen a jó meleg panelban

Miért is szeretem a panelt? Sok jó történet és erős érzelmi kötődés mellett van egy nagyon-nagyon jó tulajdonsága. Most elmesélem. Mindenkinek van egy ismerőse, akinek